Burza v Johannesburgu středem zájmu investorů

Hlavní indexy na burze v jihoafrickém Johannesburgu zpevnily bezmála o půl procenta. Povzbudily je lepší než očekávaná data o vývoji indexu spotřebitelských cen.

Lednová inflace v Jihoafrické republice dosáhla v meziročním vyjádření 4,5 procenta. To je o půl procentního bodu více než v prosinci, nicméně stále pod horní šestiprocentní hranicí cílového pásma Jihoafrické rezervní banky (SARB – South African Reserve Bank).

Na aktuální data o vývoji spotřebitelských cen pozitivně zareagoval jihoafrický rand, který vůči hlavním světovým měnám mírně zpevnil. Je to dáno zajímavým úrokovým diferenciálem, který je i při relativně vysoké inflaci v porovnání s jinými ekonomikami typu Jihoafrické republiky výrazně atraktivnější.

Investoři se zajímaly také o jihoafrické akcie. Tamní hlavní indexy posílily téměř o půl procenta. Burzu vzhůru táhly zejména akcie firem, které se zabývají těžbou zlata nebo platiny. Tyto tituly během středy posilovaly až o deset procent. Johannesburské burze pomáhá také očekávání, že jihoafrické centrální banka nejspíše bude pokračovat v politice poměrně nízkých úrokových sazeb, což přinejmenším nebude podvazovat ekonomický růst Jihoafrické republiky.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *