seoul, jižní korea, soul

Export Jižní Koreji vzrostl více, než se čekalo

Zatímco analytici odhadovali, že korejský export se v únoru meziročně zvýší o 2,8 procenta, skutečnost byla výrazně lepší. Vývozy z Jižní Koreji vzrostly o 4,5 procenta.

Jihokorejský export vzrostl po více než roce. Jenže na únorovém výsledku se projevil zejména větší počet pracovních dní a také skutečnost, že Korejci v lednu vítali příchod nového lunárního roku, což únorová data mírně zkresluje.

Že tak silný únorový růst není příliš velkým důvodem k jásotu, se dozvíme až z detailního pohledu na zveřejněnou statistiku. Například objem exportu připadající na jeden pracovní den klesl o bezmála dvanáct procent, zatímco v lednu se o 4,6 procenta zvýšil. Únorový propad je zároveň největší za poslední tři měsíce.

Z hlediska teritoriálního nejvíce propadl jihokorejský export do Číny, a to o 6,6 procenta. V přepočtu na jeden pracovní den pak klesl o více než pětinu. Znatelné snížení vývozu do Číny se pak dostavilo ve druhé polovině února. Z tohoto vývoje se dá mimo jiné usuzovat, že březnová a dubnová čísla nebudou pro jihokorejský vývoz příliš potěšující. Na druhé straně lze nabývat mírného optimismu směrem k dalším měsícům, protože se zdá, že epidemie koronaviru v Číně již kulminovala a situace by se mohla rychle začít zlepšovat.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *