music

Trh audioknih loni popáté v řadě rostl, převážil digitální prodej

Trh s audioknihami v Česku loni pátý rok v řadě rostl. Meziročně si polepšil o 38,5 procenta na více než 205 milionů korun. V roce 2019 poprvé převážil prodej audioknih v digitální formě nad prodejem na fyzických nosičích. V tiskové zprávě to dnes oznámila Asociace vydavatelů audioknih. Nejprodávanějším titulem byla loni kniha bloggera Marka Mansona Důmyslné umění, jak mít všechno u prdele, kterou jako audioknihu v podání Davida Prachaře vydala společnost Bookmedia.

Z 205,3 milionu korun z loňských prodejů audioknih v Česku připadlo přes 107 milionů na digitální prodeje a 98,5 milionu na fyzické nosiče. Největší podíl na trhu – téměř 19 procent – mělo loni vydavatelství OneHotBook. Za ním následovala vydavatelství Tympanum, Albatros Media a Radioservis, shodně každé s podílem zhruba 16 procent, a Supraphon s podílem 14 procent.

Nejvíce se loni prodávala audiokniha podle naučné knihy Důmyslné umění, jak mít všechno u prdele, v níž si americký blogger Manson utahuje z knih radících lidem, jak změnit svůj život jen za pomoci bezbřehé pozitivity. Na druhém místě v počtu prodaných kopií byla humorná a dobrodružná kniha švédského autora Jonase Jonassona Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět. V podání Martina Stránského ji vydala firma Albatros Media. Třetí místo obsadila kniha Proč spíme vědce Matthewa Walkera, přinášející nejnovější poznatky z výzkumu spánku. V podání Borka Kapitančika ji vydala společnost Jan Melvil Publishing.

Novinek se loni objevilo na trhu audioknih 418. Nejvíce bylo mezi nimi detektivek a thrillerů, které tvořily asi čtvrtinu nových titulů. Po převaze českých a slovenských autorů v roce 2018 měli loni větší podíl na trhu zahraniční autoři.

Asociace vydavatelů audioknih byla založena v dubnu 2014. Zpráva o prodejích audioknih vychází podle asociace z údajů od 12 vydavatelů, kteří mají na trhu většinový podíl.

Zdroj: ČTK

Nejprodávanější audioknihy v ČR v roce 2019 (bez ohledu na způsob distribuce a datum vydání):

Pořadí Interpret Titul Autor Vydavatel
1. David Prachař Důmyslné umění, jak mít všechno u prdele Mark Manson Bookmedia
2. Martin Stránský Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět Jonas Jonasson Albatros Media
3. Borek Kapitančik Proč spíme Matthew Walker Jan MelvilPublishing
4. Borek Kapitančik Faktomluva Hans Rosling, Ola Rosling, Anna RoslingováRönnlundová Jan MelvilPublishing
5. Aleš Zbořil Pozitivní leader Jan Mühlfeit,Melina Costi Albatros Media
6. Jaroslav Dušek Čtyři dohody Don Miguel Ruiz Tympanum
7. David Matásek Žízeň Jo Nesbø Albatros Media
8. Divadlo Járy Cimrmana Všech 15 her a texty, na které se nedostalo Jára Cimrman,Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák Supraphon
9. Veronika Khek Kubařová Poslední aristokratka Evžen Boček OneHotBook
10. Petr Kubes Boss Babiš Jaroslav Kmenta Bookmedia

Zdroj: Asociace vydavatelů audioknih

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *