Dva američtí senátoři čelí podezření kvůli obchodům s akciemi

Republikánský senátor Richard Burr a jeho stranická kolegyně, senátorka Kelly Loefflerová, měli prodat nemalý objem akcií těsně předtím, než došlo k pádu burzy v důsledku koronavirové krize.

Politici čelí silné kritice a jejich rivalové dokonce hovoří o zneužití neveřejných informací při prodeji akcií na burze. Burr měl prodat akcie v hodnotě mezi 500 tisíci a jedním milionem dolarů v průběhu měsíce února, tedy ještě předtím, než světové finanční trhy zachvátila panika v důsledku propuknutí pandemie nového typu koronaviru. Loefflerová podle amerických médií prodala akcie za 100 až 250 tisíc dolarů.

Burr i Loefflerová ale shodně tvrdí, že nic špatného neprovedli, a že zkrátka jen dobře odhadli okamžik, kdy bylo vhodné se akcií zbavit. To ovšem jejich kritikům nestačí a nejsilnější hlasy dokonce volají po jejich rezignaci. „Možná existuje rozumné vysvětlení. Pokud ano, měli by se o něho co nejrychleji podělit s námi, jinak by měli rezignovat,uvedl Tucker Carlson z televize Fox News.

Takzvaný akciový zákon z roku 2012 vysloveně zakazuje zákonodárcům využívat neveřejné informace pro svůj finanční prospěch. Za porušení tohoto zákona hrozí sankce jak v civilním, tak trestním řízení. Pozoruhodné je, že Richard Burr je jeden ze tří senátorů, kteří při schvalování zmíněného zákona hlasovali proti jeho přijetí. Případ bude mít zřejmě právní dohru.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *