Rijád hodlá zvýšit vývoz ropy na 10,6 milionu barelů denně

Saúdská Arábie hodlá od května zvýšit export ropy o zhruba 600.000 barelů denně na rekordních 10,6 milionu barelů denně, a to kvůli nižší domácí spotřebě. Uvedl to dnes podle agentur AFP a Reuters jeden z představitelů tamního ministerstva energetiky.

Saúdská Arábie je největším exportérem ropy na světě a klíčovým členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Zvyšování těžby i exportu ropy začala plánovat poté, co tento měsíc zkrachovala dohoda o omezení těžby mezi OPEC a dalšími těžaři v čele s Ruskem. Za krachem jednání skupiny označované jako OPEC+ stála neochota Ruska podpořit návrh Saúdské Arábie na výraznější omezení dodávek.

Saúdská Arábie následně uvedla, že nařídila státní ropné společnosti Saudi Aramco, aby v příštích měsících držela těžbu na rekordních 12,3 milionu barelů denně a od května exportovala přes deset milionů barelů denně.

Vysoké dodávky suroviny na trh vedly spolu s poklesem poptávky v důsledku koronaviru k prudkému propadu cen ropy. Podle zdrojů agentury Reuters je Saúdská Arábie připravena dlouhou dobu pokračovat ve vysokých dodávkách, aby z trhu vytlačila konkurenty s vyššími náklady.

Saúdská Arábie se evidentně velmi snaží dosáhnout zvýšení produkce a exportu, jež si naplánovala po krachu setkání OPEC+. Pravděpodobně to povede k pokračování výrazných slev pro Evropu a USA,uvedla dnes výzkumná společnost JBC Energy.

Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že hodlá o cenách ropy mluvit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Pokles cen ohrožuje americké odvětví těžby ropy z břidlicových ložisek, upozornil Trump. V cenové válce mezi Saúdskou Arábií a Ruskem na trhu s ropou podle něj obě strany „bojují jako šílené“.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *