Rusko

Ruská ekonomika letos klesne o pět procent, odhaduje ministerstvo

Ruská ekonomika směřuje v letošním roce k poklesu o pět procent. Důvodem jsou především hospodářské dopady koronavirové pandemie i nízké ceny ropy, uvedla dnes s odvoláním na ruské ministerstvo hospodářství agentura Reuters.

„Situace s koronavirem bude mít dlouhodobé strukturální dopady,“ řekl dnes ministr hospodářství Maxim Rešetnikov.

Ještě v únoru, tedy ještě před plným příchodem koronavirové pandemie do země a také celosvětovým pádem cen ropy, ministerstvo odhadovalo letošní růst ekonomiky na 1,9 procenta. Ruské hospodářství by se po letošní recesi mělo opět vrátit k růstu už v příštím roce, a to o 2,8 procenta.

Podle revidovaných odhadů by průměrná letošní cena ruské ropy Urals měla být 31,1 dolaru (770 korun) za barel, oproti původně prognózované ceně 57,7 dolaru (1429 korun) za barel. Nezaměstnanost by podle ministerstva měla letos stoupnout na 5,7 procenta, zatímco ještě v únoru činil odhad 4,5 procenta.

Rusko je z hlediska počtu evidovaných případů koronaviru po Spojených státech druhou nejvíce zasaženou zemí na světě. Celkem tu testy nákazu prokázaly u 317.554 lidí, bezmála 3100 lidí komplikacím doprovázejícím nemoc covid-19 podlehlo.

 

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *