Index: Úročení spotřebitelských úvěrů v dubnu mírně stouplo

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v dubnu dosáhla 6,92 procenta, meziměsíčně stoupla o 0,3 procentního bodu, což znamená návrat k sazbám z léta 2018. Velké zdražování zatím ale nenastalo. Průměrný spotřebitelský úvěru v dubnu byl 312.723 korun, zatímco v březnu, činil 283.109 Kč. Vyplývá to z dat Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů.

„Dubnová průměrná úroková sazba zatím nenaznačuje změnu v trendu úrokových sazeb u spotřebitelských úvěrů. Z našeho pohledu a hlavně dle našich informací jsou ovšem banky opatrnější a prokazatelně došlo k úpravě hodnocení příjmů žadatelů o úvěr,“ uvedl analytik společnosti Martin Novák.

Obtížné to podle něj nyní mají zájemci s příjmy z oborů, jako jsou gastronomie nebo cestovní ruch. U bank, které také nemají transparentní sazebník úrokových sazeb, ale nabízí sazbu od určité minimální úrovně, lze očekávat pružnější reakci směrem nahoru. „Velmi zajímavá data budou určitě za měsíc květen, kdy očekáváme další mírné zvýšení průměrných úrokových sazeb,“ dodal.

V současné době plné změn spotřebitele zajímá zejména jejich rodinná ekonomická situace, často poznamenaná snížením, nebo výpadkem příjmu související s karanténou a omezením či zastavením provozu státních a soukromých podniků.

Průměrné úrokové sazby nebo sazby s titulem ‚již od‘ jsou ošemetné. Zájemcům, kteří musí svoji situaci řešit pomocí spotřebitelského úvěru, by Novák jednoznačně doporučil počítat s úrokovou sazbou spíše na vyšší hranici, než je průměr. U klasického spotřebitelského úvěru může docházet k velkým rozdílům mezi sazbou ‚již od‘ a skutečně nabídnutou sazbou od banky. Rozdíl ve splátce pak může být pro žadatele dost velký, podotkl.

V režimu legislativní nouze byla před více než měsícem schválena novela zákona o spotřebitelském úvěru, kterému se také říká úvěrové moratorium. Novela se týká možnosti odložit splátky na tři nebo na šest měsíců u hypoték či spotřebitelských úvěrů. Pokud klient o odložení požádá, musí bance doložit žádost a čestné prohlášení, že žádá z důvodu zhoršení finanční situace vlivem ekonomických omezení. Banka žádost musí akceptovat bez negativního záznamu do registrů.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *