Na řadě je sladká komodita

 

FAKTA O CUKRU

  • Brazílie je jedním z největších producentů cukru na světě. Až 70 % její produkce cukrové třtiny je využito na výrobu etanol, který se přidává do pohonných hmot. (CNN.com)
  • Čína otevřela svůj trh zahraničním dodavatelů snížením svého 95% cla na dovoz cukru. (Bloomberg.com)
  • Vývoj cen cukru a ropy spolu koreluje. Růst cen ropy je doprovázen obdobným růstem cen cukru. (Investopedia.com)
  • Tato korelace je způsobena mimo jiné i brazilskou produkcí etanolu.
  • Koronavirová krize v Brazílii může ovlivnit ceny cukru, důvodem je hrozba poklesu zemědělské a rafinerské produkce. (Reuters.com)

Cukr patří mezi základní zemědělské komodity. Brazílie je jedním z jeho hlavních světových producentů. 70 % brazilské produkce je využíváno ve výrobě etanolu, který se až v 30% podílu přidává do pohonných hmot.

Brazílie je momentálně společně s USA, Ruskem a Velkou Británií jednou ze zemí, které jsou nejvíce zasaženy virem COVID-19. V celé zemi už je téměř půl milionu nakažených. Informované zdroje Reuters.com dokonce říkají, že se prezident Obrador možná stane obětí armádního převratu.

Tyto informace, navíc spolu s hrozbou výpadku zemědělské a rafinérské produkce, otevírají prostor pro růst cen cukru. Jeho produkce je totiž momentálně ohrožena.

Vezměme navíc v této situaci v úvahu cla ze strany USA, která chrání americké producenty, a uvolněná dovozní cla Číny. Dostaneme mix snížené produkce cukru a zvýšeného zahraničního odbytu, což je ideální kombinace pro růst cen.

Posledním faktorem, který růst cen cukru bude podporovat, je jejich pozitivní korelace s cenami ropy, které momentálně rostou. Jak už jsme zmiňovali, důvodem korelace je v Brazílii povinné přimíchávání etanolu do pohonných hmot.

Celkem tedy pohyby cen cukru ovlivňuje několik různorodých faktorů, které současně mohou posunout cenovou hladinu až na 13 USD za libru.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *