Analytici: Středoevropské měny budou posilovat, v čele s korunou

Středoevropské měny budou v příštích dvanácti měsících převážně posilovat, v čele s českou korunou. Přispěje k tomu hlavně zotavování ekonomik z útlumu způsobeného koronavirovou krizí. Vyplývá to z průzkumu, který si mezi analytiky udělala agentura Reuters. Koruna by mohla posílit o 3,6 procenta na 25,705 Kč za euro, naopak rumunský lei pravděpodobně zůstane pod tlakem.

Hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE Radomír Jáč poukázal na solidní základy české ekonomiky a upozornil, že úrokové sazby jsou v České republice stále atraktivnější než v eurozóně. Podle analytika České spořitelny Jiřího Polanského je navíc možné, že Česká národní banka (ČNB) v létě příštího roku začne úroky zvyšovat. Od března je kvůli dopadům koronaviru snížila o dva procentní body.

Euro se nyní prodává zhruba za 26,55 Kč, zatímco před rokem stálo asi 25,60 Kč. Proti polovině letošního března, kdy se euro prodávalo i za více než 27,70 Kč, už koruna zpevnila o více než čtyři procenta.

Středoevropské země nyní uvolňují restrikce zavedené kvůli koronaviru a obnovují hospodářský život. To nejhorší zažijí jejich ekonomiky podle analytiků pravděpodobně v tomto čtvrtletí, po kterém by mělo začít dlouhé oživení. Jeho tempo je však nejisté a nad finančními trhy se vznáší riziko nové vlny koronaviru. Proto se zatím neočekává návrat středoevropských měn na úrovně z období před příchodem krize.

Maďarský forint by měl podle analytiků během příštích 12 měsíců k euru posílit o 0,9 procenta na 341,67 forintu za euro, zatímco polský zlotý by si měl připsat 1,8 procenta na 4,35 zlotého za euro. Rumunský lei naopak o 1,4 procenta může klesnout, takže euro se dostane zhruba na 4,9075 lei. Na vině budou podle analytiků přetrvávající rozpočtová rizika.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *