Cena kukuřice roste, ohrozit by ji však mohli škůdci

Kukuřice patří mezi jedny z nejvýznamnějších plodin pěstovaných v USA. Významnou roli představuje tato komodita zejména pro odvětví potravinářství, biopaliva nebo krmiv.  Využívá se také jako alternativa k plastům. Cena této plodiny v současné době roste.

Kukuřice vykazuje korelaci s růstem ceny ropy stejně tak jako například cukr. Při růstu ceny ropy dochází tedy ke zvýšení ceny kukuřice. Velká část produkce pak směřuje na výrobu ethanolu, který plní funkci substitutu fosilních paliv.

Cena kukuřice vzrostla od začátku června tohoto roku z 320 USD na 333USD za 5000 bušlů. Před nástupem koronavirové krize se cena kukuřice za 5000 bušlů pohybovala na úrovni 380USD.

O víkendu rozprodala čínská vláda v posledním kole aukcí 4000 tun státních zásob kukuřice. Prodaný objem činil 4 milionů tun. Tak vznikl prostor ve skladech a zároveň také prostor pro další odbyt vypěstované kukuřice.

Problém by však do budoucna mohla představovat masivní invaze cikád, která se opakuje každých 17 let. I když v současné době podle informací serveru AGFAX.COM neohrožují kukuřičné pole klasičtí škůdci, invaze cikád by mohla představovat přítomnost až 1,5 milionu škůdců na hektar.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *