japonsko

Japonský export za pololetí klesl o 15,4 procenta, nejvíc od 2009

Japonský export se v prvním pololetí snížil o 15,4 procenta, informovalo dnes japonské ministerstvo financí. Jedná se o největší meziroční pokles od finanční krize v roce 2009. Zahraniční poptávku po automobilech a ostatním průmyslovém zboží utlumila pandemie nemoci covid-19. Ekonomové nicméně očekávají, že v druhém pololetí se pokles vývozu zpomalí, protože mnoho zemí otevírá své ekonomiky a snaží se stimuly oživit poptávku.

V červnu se japonský vývoz meziročně snížil o 26,2 procenta. Ekonomové dotazovaní agenturou Reuters přitom prognózovaly pokles o 24,9 procenta. V květnu se export propadl o 28,3 procenta, nejvíce od září 2009.

V období od ledna do června klesl japonský export na 32,36 bilionu jenů (asi sedm bilionů Kč), vyplývá z předběžné zprávy japonského resortu financí. Představuje to největší pokles za pololetí od druhé půle roku 2009. Vývoz tehdy vlivem finanční krize klesl o 22,8 procenta.

V propadu celkového vývozu se odráží pokles exportu automobilů o 30,9 procenta, což je nejvíce od druhého pololetí roku 2009, kdy se snížil o 34,4 procenta. Vývoz automobilových součástek v uplynulém pololetí klesl o 29 procent. Japonsko je druhým největším vývozcem automobilů na světě.

Import se v uplynulém pololetí kvůli utlumení domácí poptávky vlivem šíření koronaviru meziročně snížil o 11,6 procenta na 34,6 miliardy jenů. Jedná se o největší pokles od druhého pololetí roku 2016, kdy se propadl o 14,4 procenta.

Japonsko se následkem koronaviru v letošním prvním čtvrtletí dostalo do recese, která se obvykle charakterizuje jako dva kvartály hospodářského poklesu po sobě. Podle agentury Reuters směřuje k největšímu propadu od konce druhé světové války.

Největšími exportními trhy Japonska jsou Spojené státy a Čína.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *