Ceny ropy se drží blízko pětiměsíčního maxima

Ceny ropy se drží blízko pětiměsíčního maxima

Ceny ropy mírně rostou a pohybují se blízko nejvyšší hodnoty za pět měsíců. Podporují je slabý dolar a zpráva o poklesu zásob v USA, které zmírnily obavy o další vývoj poptávky po pohonných hmotách.

Kolem 18:25 SELČ cena severomořské ropy Brent stoupla o 0,8 procenta na 45,55 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražila o půl procenta na 42,38 dolaru za barel.

Ceny ropy Brent i WTI minulou seanci stouply nejvýše od 6. března díky zprávě vládní agentury pro energetické informace EIA o stavu zásob ve Spojených státech. Ty v uplynulém týdnu klesly více, než se čekalo.

Cenám ropy pomáhá také slabší dolar. Ten ropu, jejíž cena se stanovuje v dolarech, zlevňuje pro držitele jiným měn a jejich zájem o investice do ropy tak roste. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, v červenci zaznamenal nejvyšší měsíční procentní propad za deset let a analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávají letos jeho další pokles.

Investory však částečně znepokojila zpráva o růstu zásob rafinovaných produktů v USA. Ty se zvyšují v době, kdy bankéři centrální banky varovali že růst počtu případů nemoci covid-19 zpomaluje ekonomické oživení země, která je největším konzumentem ropy na světě.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT KONEČNÁ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent říjen 45,55 45,17
New York – NYMEX WTI září 42,38 42,19

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *