Australský těžař Whitehaven dostal zelenou pro rozšíření svých uhelných dolů

Australský těžař Whitehaven dostal zelenou pro rozšíření svých uhelných dolů

Regulátor v australském státě Nový jižní Wales vyhověl žádosti těžařské společnosti Whitehaven Coal o rozšíření kapacity pro těžbu uhlí. To vyvolalo nevoli u místních farmářů.

Těžařská společnost Whitehaven Coal podala žádost o rozšíření svého projektu Vickery v roce 2018. Těžba uhlí by se tak až na trojnásobek současné úrovně. Současně s tím by došlo také k rozšíření území, kde by kvůli těžbě nemohla probíhat jiná činnost.

Australský regulátor, Nezávislá plánovací komise (IPC – Independent Planning Commission) na to konto obdržela téměř dva tisíce podání. Z nich dvě pětiny žádost podporovaly, 57 procent bylo nesouhlasných a zbytek neutrálních. IPC ale uvedla, že dopady související s rozšířením těžby uhlí jsou akceptovatelné a v souladu s veřejným zájmem. Úřad prý pečlivě posoudil všechna pro i proti zamýšleného projektu z hlediska ekonomiky a životního prostředí.

Společnost Whitehaven rozhodnutí přijala s povděkem a ujištěním, že investice ve výši 700 milionů australských dolarů vytvoří až 500 nových pracovních míst jen během rozšiřování těžební kapacity a dalších 450 míst po spuštění projektu. Naproti tomu farmáři seskupení do sdružení Lock the Gate Alliance vyjádřili nad výsledkem zklamání. Těžba podle nich poškodí vodní zdroje i zemědělskou půdu v okolí.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *