vykřičník

Inspektoři ve druhém čtvrtletí odhalili tři případy diskriminace

Česká obchodní inspekce (ČOI) odhalila ve druhém čtvrtletí letošního roku tři případy diskriminace spotřebitelů, o jeden méně než v prvním kvartále. Inspektoři udělali od začátku dubna do konce června 134 kontrol, při kterých kromě diskriminačního jednání zjistili i 31 dalších případů porušení právních předpisů. Celkem uložili deset pravomocných pokut za 242.000 korun. ČTK o tom dnes informoval mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Podezření z diskriminačního jednání čelí jeden z obchodních řetězců, který na webových stránkách uváděl, že registrace do věrnostního programu je možná pouze pro zákazníky starší 18 let. Za diskriminační jednání ČOI považuje také odlišnou výši vodného pro obyvatele s trvalým pobytem a pro lidi s jiným než trvalým pobytem. Rozdíl v cenách byl dvojnásobný v neprospěch lidí bez trvalého pobytu. Třetí podezření z diskriminace spotřebitele kontroloři konstatovali u provozovatele serveru, který smazal inzerát, ačkoliv jiné inzeráty s obdobným textem neodstranil.

Součástí kontrol bylo také prověřování dalších právních předpisů, jejich porušení bylo v 31 případech. „Nejčastěji, v 11 případech, byly zjištěny nedostatky v dodržování zásad poctivosti prodeje,“ uvedl Fröhlich. Porušení dalších ustanovení zákona o ochraně spotřebitele ČOI zjistila v menším rozsahu.

V souvislosti s prokázaným diskriminačním jednáním nabyly právní moci ve druhém kvartále tři pokuty celkem za 175.000 Kč. Všechny se vztahovaly ke kontrolám provedeným v roce 2019.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *