japonsko

Pokles japonského vývozu v září výrazně zpomalil

Meziroční pokles vývozu z Japonska v září zpomalil na 4,9 ze srpnových 14,8 procenta. Poprvé za více než rok se zvýšil vývoz do Spojených států a nárůst vývozu do Číny vzrostl nejvýrazněji od začátku roku 2018. Vyplývá to z dnešních údajů japonské vlády.

Zářijový pokles exportu byl nicméně výraznější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters předpovídali snížení o 2,4 procenta. Export z Japonska vykazuje pokles už 22 měsíců, což představuje nejdelší sérii za více než tři desetiletí.

Export do USA se v září zvýšil o 0,7 procenta, a zaznamenal tak první nárůst za 14 měsíců. Vývoz do Číny, která je největším obchodním partnerem Japonska, se zvýšil dokonce o 14 procent, nejvíce od ledna 2018. Vývoz do celé Asie sice o dvě procenta klesl, znamená to ale nejmírnější propad od letošního února, poznamenala agentura Reuters.

Japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla kvůli koronavirové krizi v celoročním přepočtu o 28,1 procenta, což představuje její nejprudší poválečný propad. Japonsko je třetí největší ekonomikou světa za Spojenými státy a Čínou.

Nový japonský premiér Jošihide Suga podle médií hodlá nařídit vládě, aby připravila nový plán na podporu ekonomiky. Vláda už dříve v reakci na koronavirovou krizi představila stimulační opatření v objemu 2,2 bilionu dolarů (51 bilionů Kč), která zahrnují například výplatu peněz domácnostem či úvěry pro podniky.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *