Burza

Na přelomu roku hrozí přebytek niklu na světovém trhu

Tuna niklu se na londýnské komoditní burze v úterý obchodovala za více než 16 tisíc dolarů. Jde tak o nejvyšší úroveň v dosavadním průběhu roku. Za tímto růstem ceny průmyslového kovu jsou ale jiné faktory, než vzestup poptávky po elektromobilech.

Právě elektromobilita je zřejmě to první, co většinu z nás napadne, když vidíme, jak cena niklu v poslední době roste. Jenže podle analytiků je třeba hledat příčiny jinde. Může za to především růst poptávky po niklu v Číně, kde roste produkce nerezové oceli, při níž se nikl využívá. Jenže nejde o jediný důvod.

Doposud byla hlavním dodavatelem niklu do Číny Indonésie. Jenže ta počátkem letošního roku vydala embargo na export niklu do nejlidnatější země světa, a tak indonéskou pozici převzaly Filipíny. Filipínské kapacity ale nejsou tak velké, a tak se cena rudy niklu během letošního roku zdvojnásobila na téměř 80 dolarů za tunu. Cílová cena tuny samotného niklu tak vzrostla na 17 tisíc dolarů do konce roku.

Poté se ale podle expertů dá očekávat cenový sešup. Výrobci se totiž z Číny přesouvají právě do Indonésie, aby se vyhnuli indonéskému embargu a mohli niklovou rudu nakupovat za přijatelnější ceny. Na trhu se tak může záhy vytvořit přebytek niklu, což bude tlačit jeho cenu dolů.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *