letadlo, aerolinky, letiště, let, vzduch, letecký průmysl

Korean Air převezme za 1,8 bilionu wonů rivala Asiana Airlines

Jihokorejské aerolinky Korean Air převezmou za 1,8 bilionu wonů (36 miliard Kč) zadluženého domácího rivala Asiana Airlines. Jihokorejská letecká jednička to uvedla ve svém dnešním sdělení s tím, že se tak dostane mezi deset největších leteckých společností na světě. Je to největší přeskupení sil v jihokorejském letectví od založení Asiany před olympijskými hrami v roce 1988 a první velké sloučení aerolinek od začátku koronavirové pandemie.

Korean Air hodlá krok financovat vydáním nových akcií za 2,5 bilionu wonů v příštím roce. Vznikne tak národní dopravce, který bude obsluhovat zhruba 60 procent mezinárodních spojů. Smlouvu ještě musí schválit dozorčí orgány.

Pro Asianu, která je jihokorejskou leteckou dvojkou, dohoda představuje záchranu poté, co se z jednání o jejím nákupu stáhl největší akcionář – společnost Kumho Industrial. Od září firma přežívala díky peněžní injekci od Korejské rozvojové banky (KDB).

Spojení má oběma leteckým společnostem pomoci vyhnout se osudu mnohých jiných světových aerolinek, které se kvůli koronavirovým leteckým omezením, uzavřeným hranicím a poklesu poptávky blíží bankrotu.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *