Vietnamská ekonomika je v čase koronviru zářící hvězdou Asie

Vietnam patří mezi země, kterým se podařilo pandemii koronaviru po zdravotnické stránce zvládnout na výbornou. Země má dosud potvrzených jen necelých 1300 případů nákazy a bezmála čtyři desítky obětí. To se zrcadlí v příznivých ekonomických vyhlídkách na příští rok.

Hospodářství této téměř stomilionové země vykáže jako jediná země jihovýchodní Asie růst hrubého domácího produktu. Podle Mezinárodního měnového fondu se výkon vietnamské ekonomiky zvýší o 2,4 procenta. Fond oceňuje, že vietnamská vláda podnikla rychlé a efektivní kroky k podchycení koronavirové epidemie, což pro tamní hospodářství znamená velké naděje na zrychlení svého růstu v roce 2021.

Mezinárodní měnový fond Vietnamu předpovídá, že jeho ekonomika poroste o 6,5 procenta. Během příštího roku by se měla do značné míry stabilizovat jak domácí, tak zahraniční poptávka po vietnamské produkci a vietnamské společnosti jsou připraveny zaujmout uprázdněná místa po těch, které koronavirová pandemie postihla tak negativně, že nejsou schopny poptávku uspokojit.

Přestože Vietnam nedisponuje tak vyspělou zdravotnickou infrastrukturou, pandemii se mu podařilo zvládnout díky rychlé a efektivní reakci vlády a dodržování sociálního odstupu mezi lidmi. Ekonomiku rovněž podpořila protiepidemická opatření přijímána v jiných zemích, neboť lidé po celém světě začali ve velkém nakupovat na internetu. A často zboží, které se vyrábí právě ve Vietnamu.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *