EU a Čína tento týden patrně uzavřou dohodu o investicích

Evropská unie a Čína tento týden patrně uzavřou dohodu o investicích. Společnosti z unijních zemí budou mít lepší přístup na čínský trh, kde se jejich aktiva dočkají lepší ochrany. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dnešní vyjádření nejmenovaného unijního představitele.

Vyjednávání o dohodě začalo v roce 2014. Pak ale několik let vázlo. Brusel si stěžoval, že Čína neplní sliby ohledně omezování unijních investic na tamním trhu. Peking přitom dříve slíbil, že druhou největší ekonomiku světa otevře. K proměně postoje Pekingu a uzavření dohody mezi Čínou a EU zřejmě přispělo ekonomické napětí mezi Spojenými státy a Čínou, konstatoval podle Reuters unijní zdroj.

„Dohoda by mohla být uzavřena už tento týden,“ dodal. Mohlo by se tak podle něj stát během videokonference ve středu. Do právních textů má být dohoda převedena za několik měsíců. „Budeme mít mnohem lepší přístup na trh a lepší ochranu našich investic v Číně. Ta nám vyšla notně vstříc,“ rozvedl.

„Evropská komise dovedla do konce všechna jednání, která byla velmi úspěšná, zejména co se týče tak nesnadných oblastí, jako je pracovní právo,“ řekl představitel EU.

Dohodu o investicích probrali dnes v Bruselu zástupci unijních zemí, kteří proti ní nevznesli zásadní námitky. Polsko navrhovalo, aby se dohoda konzultovala s administrativou v lednu nastupujícího amerického prezidenta Joea Bidena. Ostatní země tento názor nesdílely.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *