Britská ekonomika se v listopadu vrátila k poklesu

Hrubý domácí produkt (HDP) Británie se v listopadu kvůli novým opatřením proti šíření koronaviru snížil o 2,6 procenta. Zaznamenal tak první měsíční pokles od dubna. Oznámil to dnes britský statistický úřad. Listopadový pokles byl ale mnohem mírnější, než předpokládali analytici. Ti podle průzkumu agentury Reuters počítali v průměru s propadem o 5,7 procenta. V říjnu se HDP zvýšil o 0,6 procenta.

Ministr financí Rishi Sunak po zveřejnění údajů varoval, že britská ekonomika má před sebou obtížné období. „Je jasné, že situace se zhorší, než se začne zlepšovat,“ prohlásil. „Jsou tady však důvody k optimismu – náš očkovací program se vyvíjí dobře a vytváříme nové příležitosti pro ty, kteří se dostali do největší nouze,“ dodal.

Britská centrální banka odhaduje, že za celé čtvrté čtvrtletí vykáže ekonomika pokles o více než procento. Předpokládá se, že HDP se sníží také v nynějším čtvrtletí, a Británie se tak dostane do recese, která se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

Centrální banka se snaží podporovat ekonomiku nízkými úroky a rozsáhlými nákupy dluhopisů. Minulý měsíc podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,1 procenta. Nezměnila ani program nákupů dluhopisů, jehož objem tak zůstal na 895 miliardách liber (přes 26 bilionů Kč). Guvernér centrální banky Andrew Bailey tento týden uvedl, že zatím nelze říci, zda bude nutné stimulační opatření rozšířit.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *