ropa, OPEC, těžba ropy

Rosněfť láká investory na arktický ropný projekt

Ruský státní těžební gigant Rosněfť údajně shání globální investory, kteří by mu pomohli financovat rozvoj jednoho z největších ropných ložisek světa. Rusko by se tak mohlo dostat k černému zlatu, které se skrývá v arktické oblasti.

Rosněfť podle agentury Reuters o investicích do ropného projektu Vostok Oil v Arktidě vyjednává se společnostmi jako Vitol, Glencor nebo Gunvor. Dohodl se již se švýcarskou skupinou Trafigura, která na konci loňského roku získala v projektu desetiprocentní podíl.

Takovéto společnosti se obvykle přímým investicím do podobných projektů vyhýbají, nicméně nabídka ruského státního gigantu může být velmi atraktivní. Mohl by totiž firmám zpřístupnit z dlouhodobého hlediska hlavní zdroj dodávek ropy pro rostoucí asijský trh.

Zapojení obchodníků s ropou to takového obrovského projektu dává podle analytiků smysl. Uvedené společnosti se ale agentuře Reuters odmítly vyjádřit. Vostok Oil je jedním z největších ruských ropných projektů v historii. Srovnatelný je snad jen s těmi, které byly rozvíjeny v 70. letech minulého století na Sibiři.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *