auta, auto, silnice

Prodej aut v Británii klesl v lednu nejníže od roku 1970

Počet registrací nových aut v Británii se v lednu propadl o 39,5 procenta na 90.249 vozů. To byl nejnižší údaj pro měsíc leden od roku 1970, uvedl dnes britský svaz výrobců a prodejců aut SMMT. Prodejci aut museli zavřít autosalony kvůli dalším omezením vlády zavedeným s cílem zastavit šíření nemoci covid-19.

Prodej aut s benzinovým motorem klesl o 62,1 procenta a s naftovým motorem o 50,6 procenta. Naopak prodej elektrických aut se zvýšil. Elektrické a hybridní vozy se na celkovém počtu registrací podílely 13,7 procenty.

Automobilový sektor nyní s nervozitou očekává, jak se bude situace vyvíjet v březnu, který je jedním ze dvou měsíců v roce, kdy se prodá nejvíce aut kvůli změnám série poznávacích značek. „Bude záležet na každém dni, ve kterém budou moci autosalony bezpečně otevřít, zejména v důležitém měsíci březnu,“ uvedl generální ředitel SMMT Mike Hawes.

Anglie a Skotsko od 5. ledna zpřísnily omezení, zvláště pohyb osob, a nařídily mnoha podnikům zavřít. Autosalony se snaží co nejvíce využívat alespoň internetový prodej, napsala agentura Reuters.

V loňském roce počet registrací nových aut v Británii klesl o 29 procent na 1,63 milionu. Prodej byl nejnižší za téměř tři desetiletí a pokles nejvyšší od druhé světové války.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *