coca-cola, cola

Coca-Cole kvůli pandemii klesly tržby, zisk ale překonal odhady

Největšímu světovému výrobci nealkoholických nápojů, americké společnosti Coca-Cola, klesly ve čtvrtém čtvrtletí tržby meziročně o pět procent na 8,6 miliardy dolarů (183,7 miliardy Kč). Zisk ale díky škrtům odhady analytiků překonal. Firma dnes také zveřejnila první hospodářský výhled od doby, kdy její podnikání zasáhla pandemie.

Čistý zisk v závěru roku klesl na 1,46 miliardy dolarů z 2,04 miliardy USD o rok dříve. S odečtením poplatků za restrukturalizaci a dalších položek vydělala Coca-Cola 47 centů na akcii. To je více, než odhadovali analytici v anketě společností Refinitiv, kteří očekávali zisk 42 centů na akcii.

Takzvaný organický růst tržeb, tedy bez vlivu výkyvů směnných kurzů či dopadů akvizic, letos firma očekává ve vysokých jednociferných číslech. V reakci na pandemii urychlila restrukturalizaci a zeštíhlila nabídku. Přestala vyrábět nápoje Tab a Odwalla, které se neprodávaly dobře, a po celém světě plánuje propustit asi 2200 zaměstnanců.

Akcie Coca-Coly loni klesly o 16 procent. Tržní hodnota společnosti se v současné době pohybuje kolem 213 miliard dolarů.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *