vakcína, očkování

AstraZeneca loni zvýšila tržby o deset procent, čeká další růst

Britsko-švédská farmaceutická společnost AstraZeneca loni zvýšila tržby o deset procent na na 25,8 miliardy dolarů (548 miliard Kč). Firma, která ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou vyvinula jednu z vakcín proti covidu-19, to uvedla ve svém dnešním sdělení. Letos očekává další růst.

V samotném čtvrtém čtvrtletí se tržby zvýšily o 12 procent na více než sedm miliard dolarů. Zvýšil se především odbyt léků na rakovinu. Tržby z vakcíny proti covidu-19 činily dva miliony dolarů. AstraZeneca nicméně uvedla, že „za pandemie“ z vakcíny nechce těžit a zavázala se, že ji bude bez nároku na zisk poskytovat „po neurčité období“ zemím v rozvojovém světě s nízkými a středními příjmy.

Loňský rok byl pro firmu klíčový nejen kvůli vakcíně, ale i proto, že uskutečnila svůj dosud největší obchod, když za 39 miliard dolarů koupila amerického výrobce léků Alexion. Firma, s jejímiž akciemi se obchoduje na londýnské burze, předpokládá, že letos zvýší příjmy o nižší jednotky procent.

Podle klinických studií je účinnost vakcíny od společnosti AstraZeneca nižší než účinnost očkovacích přípravků konkurenčních firem Pfizer, BioNTech a Moderna. Je ale levnější a dá se snáze skladovat a přepravovat.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *