ropa

Cena ropy se blíží třináctiměsíčnímu maximu. Může za to také chladné počasí

Barel ropy Brent i WTI se už obchoduje za více než šedesát dolarů. Cena černého zlata tak už dávno překonala předkrizovou úroveň. Na trhu vznikl dočasný nedostatek ropy způsobený mimořádně chladným počasím v důležitých těžebních oblastech.

Odhaduje se, že mráz způsobí omezení těžby ropy ve Spojených státech o 500 tisíc až 1,2 milionu barelů denně. Kvůli chladnému počasí došlo také ke snížení objemu zpracované ropy některými největšími americkými rafinériemi až o tři miliony barelů denně. Znamená to, že cena ropy může v nejbližších týdnech ještě vzrůst.

Kvůli neklidné situaci v Jemenu panují rovněž obavy o dodávky ropy Brent z oblasti Středního východu. Nabídka černého zlata na trhu by se měla zvýšit až s příchodem jara, kdy by se měly země skupiny OPEC+ shodnout na zvětšení objemu těžby. Těžaři se ale mají stále na pozoru kvůli vývoji koronavirové pandemie. Ta má totiž zásadní vliv na poptávku po ropě, a tedy i její cenu.

Jestliže bude pandemie ustupovat, protiepidemická opatření se s největší pravděpodobností začnou uvolňovat. Díky tomu by mohlo docházet k výraznějšímu obnovení letecké dopravy, která představuje nezanedbatelný faktor ovlivňující poptávku po ropě.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *