léky, pojišťovna, pojištění

ERV Evropská pojišťovna se loni propadla do ztráty tři miliony Kč

ERV Evropská pojišťovna po předloňském zisku 49 milionů Kč loni spadla do ztráty tři miliony Kč. Důvodem byla pandemie koronaviru a s ní související významný propad příjmů a vysoké náklady na škody. ERV, která se specializuje na cestovní pojištění, o tom dnes informovala ČTK. Hlavním druhem škody z cestovního pojištění loni nebyly léčebné výlohy, ale storna zájezdů.

Ačkoli první dva měsíce roku 2020 potvrzovaly obvyklé trendy, kdy klienti vyráželi na hory do zahraničí a s předstihem nakupovali letní dovolené, zbytek roku byl z pohledu cestování katastrofální. Trh cestovního ruchu se od března skoro zastavil, škody ale přibývaly.

„Na konci zimy 2020 jsme řešili až pětkrát více storen než v předchozím roce. Většina z nich se týkala destinací zasažených nemocí covid-19, například Itálie. Výrazně přibylo hlášení diskutabilních či spekulativních škod, proto jsme museli ještě důsledněji kontrolovat lékařské zprávy a další předložené doklady,“ uvedl člen představenstva ERV Štěpán Landík.

S pojištěním od ERV cestovalo do zahraničí 408.000 lidí, což je meziročně o 64 procent méně. Vybrané pojistné kleslo o 49 procent na 364 milionů Kč. Přesto má nadále dominantní postavení v prodeji cestovního pojištění přes cestovní kanceláře.

Průměrná škoda loni vzrostla o 21 procent na 12.900 Kč. Naprosto se změnil podíl hlavních druhů škod. Zatímco v předchozích letech tvořily léčebné výlohy průměrně 65 procent všech škod z cestovního pojištění, loni to bylo 42 procent. Naopak podíl storen vzrostl na více než polovinu. „Loňský rok potvrdil, že význam cestovního pojištění je nyní ještě vyšší než dříve, proto by lidé měli spoléhat na specialisty, kteří i v době pandemie umí pojistit rizika spojená s covidem-19,“ dodal Landík.

ERV Evropská jako jedna z mála pojišťoven v ČR nabídla pojištění, které se vztahuje i na rizika spojená s covid-19 v jiných než zeleně označených destinacích, tedy v těch s vyšším rizikem nákazy. Letos přišla s variantou pojištění storna, které řeší i situaci, kdy je klientovi v souvislosti s covidem-19 nařízena osobní preventivní karanténa.

ERV, která v České republice působí od roku 1992, patří do skupiny ERGO a Munich RE. V současnosti spolupracuje s osmi z deseti největších cestovních kanceláří. Pojišťovna má více než milion pojištěných ročně.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *