loď

Suezský průplav může být zablokovaný týdny. Ropa zatím nezdražuje

Dopravní zácpa v jedné nejfrekventovanějších námořních tepen může trvat i několik týdnů. Ohroženo tak je zásobování Evropy ropou a prohloubit se může rovněž nedostatek dopravních kontejnerů na trhu.

Podle egyptské státní společnosti Suez Canal Authority, která provozuje Suezský průplav, se uvízlou kontejnerovou loď Ever Given snaží vyprostit několik menších plavidel, ovšem zatím bez úspěchu. Vyprošťovací práce musely být navíc několikrát přerušeny kvůli silnému větru a písečným bouřím.

Suezským průplavem momentálně nemohou proplout více než dvě stovky kontejnerových lodí nebo tankerů, které vezou ropu a zemní plyn. V kanálu tak došlo k jedné z nejhorších dopravních zácp v historii. Událost tak nepochybně dále naruší dodavatelsko-odběratelské vztahy ve světovém obchodě, které se dosud nestačily zcela vzpamatovat po koronavirové krizi, kvůli které došlo k uzavření mnoha továren, jež vyrábějí důležité součástky. Například počítačové čipy.

Na vzniklou situaci zatím nereagovala cena ropy. Barel ropy Brent se obchoduje podobně jako v předchozích dnech na úrovni těsně nad 60 dolary. Důvodem tohoto klidu je fakt, že destinací pro většinu ropy v čekajících tankerech je Evropa, kde poptávka po ropě kvůli zhoršující se epidemické situaci slábne.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *