vakcína, biontech, pfizer, očkování

BioNTech vykázal v posledním čtvrtletí výrazné zisky, tím ale nekončí

Německá společnost BioNTech (NASDAQ: BNTX) oznámila výsledky ve čtvrtém čtvrtletí před úterním otevřením trhu. Její tržby dosáhly v posledním čtvrtletí 354,4 milionu eur, čistý společnost vykázala ve výši 366,9 milionů eur. To odráží meziroční nárůst o 1 134 %.  Akcie firmy vzrostly na počátku obchodování o více než 3 %.

Zisk společnosti se tak výrazně zlepšil. V předchozím roce vykázala totiž čistou ztrátu 58,2 milionu eur. BioNTech ukončil čtvrté čtvrtletí s hotovostí a peněžními ekvivalenty v celkové výši 1,21 miliardy eur. Na konci roku 2019 přitom dosáhla hotovostní pozice společnosti 519,1 milionu eur.

To není šokující, proto společnost se stala prvním výrobcem vakcíny na COVID-19. Díky partnerství se společností Pfizer (NYSE: PFE) navíc mohla vyrábět a distribuovat tuto vakcínu ve velkém množství. Čistý zisk sdílela společnost rovnoměrně se společností Pfizer všude kromě Číny.

Spolu s příjmy ale společnosti vzrostly i náklady a to dokonce o 225 % na 36,1 milionu eur. Aktuální dodávky vakcíny nyní představují zhruba 1,4 miliardy dávek a společnost očekává, že z nich vygeneruje tržby přibližně 9,8 miliardy eur. Její cíl je ale zvýšit výrobní kapacity na 2,5 miliardy dávek a dosáhnout tak ještě vyššího zisku.

BioNTech se nezaměřuje pouze na COVID-19, mají v plánu reinvestovat výnosy z vakcíny do rozšíření a zrychlení výzkumu a vývoje nových vakcín a terapeutik. Tyto nové vývoje již bude společnost pravděpodobně sama, protože Pfizer bude sám pokračovat s vývojem vakcín na bázi messenger RNA (mRNA).

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *