americký trh práce

Americké akcie dál zpevňují. Investoři se chrání před rostoucí inflací

Hlavní index na Wall Street S&P 500 opět vylepšil svůj historický rekord. Na konci minulého obchodního týdne přesáhl hranici 4100 bodů. Na nejvyšší úroveň všech dob se vyšplhal také Dow Jones Industrial Average.

Nákupní impuls dodaly burze v New Yorku aktuální údaje o přírůstku cenové hladiny na úrovni průmyslových firem. Index cen výrobců se za posledních dvanáct měsíců zvýšil o 4,2 procenta, jak v pátek uvedl americký Bureau of Labor Statistics.

Tímto tempem se ceny v americkém průmyslu zvyšovaly naposledy v září 2011, kdy se americká ekonomika vzpamatovávala z následků finanční a hospodářské krize. Nejvíce rostly ceny v energetickém sektoru, což je způsobeno zdražováním vstupních surovin, zejména ropy.

Investoři tak přirozeně hledají bezpečný přístav, do kterého by mohly bezpečně uložit své peníze a před inflací je chránit. Akcie jsou jednou z takových možností. Guvernér Federálního rezervního systému navíc už ve čtvrtek ujišťoval, že centrální banka nyní nehodlá zpřísňovat měnovou politiku, a že inflace se zvýšila jen přechodně. Pro Fed je i nadále prioritní pomoci americké ekonomice získat stabilitu.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *