vakcína, biontech, pfizer, očkování

Johnson & Johnson díky farmaceutické divizi zvýšil zisk téměř o sedm procent

Americká společnost Johnson & Johnson v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 6,9 procenta na 6,2 miliardy USD (133,2 miliardy Kč). Hospodaření podpořil růst ve farmaceutické divizi a pokračující oživení v divizi lékařských přístrojů. Firma dnes také uvedla, že ve čtvrtletí prodala vakcíny proti covidu-19 za 100 milionů USD. Podnik už dříve oznámil, že nechce na vakcínách vydělávat a že do konce pandemie je nebude prodávat se ziskem, informovala agentura Reuters.

Tržby ve čtvrtletí stouply o 7,9 procenta na 22,3 miliardy USD. Zisk na akcii bez mimořádných položek vzrostl o 12,6 procenta na 2,59 dolaru. Překonal tak odhady analytiků v anketě společnosti Refinitiv, kteří očekávali zisk 2,34 dolaru na akcii.

Tržby v divizi spotřebitelských produktů, kam patří třeba značka kosmetiky Neutrogena, přípravky pro odvykání kouření Nicorette či volně prodejný lék na alergii Zyrtec, klesly o 2,3 procenta na 3,5 miliardy USD. Pokles způsobila skutečnost, že loni se spotřebitelé na začátku pandemie výrazně zásobili některými volně prodejnými léky. Tržby ve farmaceutické divizi ale stouply o 9,6 procenta na 12,2 miliardy USD. Tržby za prodej přípravku na rakovinu Darzalex se zvýšily o 45,7 procenta na 1,37 miliardy USD a za prodej léku na Crohnovu chorobu a plakovou lupénku Stelara o 18 procent na 2,15 miliardy USD. Tržby v divizi lékařských přístrojů vzrostly o 10,9 procenta na 6,6 miliardy USD.

Společnost současně upravila výhled očekávaného zisku za celý letošní rok. Očištěný zisk na akcii očekává v rozmezí 9,42 až 9,57 dolaru místo doposud uváděných 9,40 až 9,60 dolaru.

Díky příznivým výsledkům se firma rozhodla zvýšit čtvrtletí dividendu na 1,06 dolaru z 1,01 USD na akcii.

Úřady v USA minulý týden doporučily přerušit očkování proti covidu-19 vakcínou Johnson & Johnson kvůli prošetření zpráv o vzniku krevních sraženin u některých lidí. Vakcína od této firmy dostala v USA povolení k nouzovému použití na konci února, přičemž vzbuzovala značná očekávání, neboť se podává v jedné dávce a její skladování je relativně nenáročné. Vakcínu k podmínečnému používání v EU povolila v březnu také Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *