eu, evropa

Rozpočtový deficit členských zemí EU loni prudce vzrostl

Rozpočtový deficit členských zemí Evropské unie se loni v důsledku pandemie zvýšil na 6,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z předloňských 0,5 procenta. Vládní dluh v EU pak vzrostl na 90,7 procenta ze 77,5 procenta HDP. Oznámil to dnes evropský statistický úřad Eurostat. Česká republika podle jeho údajů zůstala mezi zeměmi s nejnižším zadlužením v EU.

Český statistický úřad (ČSÚ) už začátkem dubna oznámil, že schodek veřejných financí v ČR loni vzrostl na 38,1 procenta HDP z 30,3 procenta v roce předchozím. Podle údajů Eurostatu tak byl čtvrtý nejnižší po Estonsku, Lucembursku a Bulharsku. Nejvyšší zadlužení naopak vykázalo Řecko, a to 205,6 procenta HDP. Za ním následovaly Itálie, Portugalsko a Španělsko.

Nejvyšší rozpočtový deficit loni zaznamenalo Španělsko, kde schodek dosáhl 11 procent HDP. Deficit téměř ve všech členských zemích překonal hranici tří procent HDP stanovenou Paktem stability a růstu. Jedinou výjimkou bylo Dánsko se schodkem 1,1 procenta HDP. V ČR schodek činil 6,2 procenta po předloňském přebytku 0,3 procenta HDP.

Platnost Paktu stability a růstu byla kvůli pandemii dočasně pozastavena. Šíření koronaviru loni vedlo k poklesu ekonomiky EU o 6,2 procenta. Vlády přikročily k rozsáhlým rozpočtovým výdajům, aby dopady pandemie zmírnily.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *