Francie, francouzská ekonomika

Chladné jarní počasí drtí francouzské vinaře. Letošní úroda může podstatně klesnout

Ještě ani pořádně nezačalo jaro a francouzští vinaři už odhadují škody, které na jejich vinicích dosavadní chladné počasí napáchá. Pokles letošní úrody by mohl znamenat až o 15 milionů hektolitrů vína méně, než odpovídá dlouhodobému průměru.

Výnos z francouzských vinic by kvůli jarním mrazům mohl být o 28 až 32 procent nižší než obvykle. „Letošní mráz byl něco výjimečného. Také tím, že postihl tak značnou část plochy vinic a že se rozšířil daleko na jih země,“ uvedl pro agenturu Reuters Ygor Gibelind z vinařské divize francouzského FranceAgriMer. Francie by tak vyprodukovala asi 32 milionů hektolitrů vína, což by bylo o 4 miliony hektolitrů méně než v roce 2017, kdy vinaře rovněž na jaře trápilo nepříznivé počasí.

Mráz nejhůře postihl tradiční vinařské regiony jako Burgundsko či Bordeaux, kde se chladné počasí postihlo 30 až 50 procent plochy vinic. Pokud se naplní dosavadní odhady, pak by škoda, kterou francouzští vinaři utrpí, mohla dosáhnout 1,5 až 2 miliardy eur. Francouzská vláda už oznámila, že zemědělcům, kterým v důsledku nepříznivého jarního počasí vzniknou škody, vyčlení kolem jedné miliardy eur. Na část by dosáhli také vinaři.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *