Ekonomika KLDR letos kvůli dopadům pandemie poroste jen mírně

Severokorejská ekonomika po loňském největším poklesu za desítky let poroste v letošním roce jen velmi pomalu. Země se nadále potýká s dopady pandemie nemoci covid-19 a amerických sankcí, vliv má ale i slabší obchod s Čínou. Vyplývá to z výhledu společnosti Fitch Solution.

V nejnovější zprávě Fitch snížila výhled růstu na 0,5 procenta, zatímco původně čekala růst o 2,5 procenta. Hospodářské problémy země v poslední době posílil nedostatek základního zboží, včetně rýže, což přimělo k odchodu i některé ruské diplomaty.

Slabá expanze přijde po loňském poklesu o 8,5 procenta. Pandemie narušila obchod s Čínou a způsobila přísné omezení veřejné činnosti, upozorňuje Fitch. To znamená, že oživení v KLDR bude zaostávat za zbytkem světa, kde se očekává silný růst za pomoci očkování a zmírnění koronavirových restrikcí.

KLDR nezveřejňuje oficiální ekonomické údaje. Fitch patří mezi několik málo soukromých firem, které analyzují výkon ekonomiky země, kterou vede Kim Čong-un. Odhad toho, jak si komunistický režim vedl v době pandemie, má zveřejnit v polovině roku také jihokorejská centrální banka.

Fitch dodává, že kolaps severokorejského obchodu s Čínou pokračoval i v prvních dvou měsících letošního roku, přestože Čína se z pandemie rychle vzpamatovala. Zprávy naznačují, že obchod obou zemí se omezuje na zdravotnický materiál, hnojivo a stavební materiál. „Neočekáváme, že se v nejbližší době dočkáme uvolnění mezinárodních sankcí vůči režimu Severní Koreje, protože vláda amerického prezidenta Bidena není ochotna odměnit Pchjongjang bez toho, aby učinil hmatatelné gesto v souvislosti s opuštěním svého programu jaderných zbraní,“ dodává Fitch.

Severokorejský vůdce Kim loni v létě, když vyměnil svého hlavního člověka odpovědného za ekonomiku, učinil vzácné přiznání, že hospodářská politika zaostává. Na začátku loňského roku uzavřel hranice s Čínou, protože začaly přibývat případy nemoci covid-19 u jeho souseda i po celém světě.

KLDR zatím oficiálně neoznámila ani jeden případ nemoci covid-19. Její tvrzení však představitelé USA a Japonska zpochybňují, připomíná agentura Bloomberg.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *