Čína

Zisk čínských průmyslových firem ve čtvrtletí vzrostl o 137 procent

Zisk čínských průmyslových firem v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl o 137 procenta na 1,825 bilionu jüanů (šest bilionů Kč). Hospodaření firem tak oživuje z loňského slabého výkonu způsobeného koronavirovou pandemií, hlavně díky růstu poptávky po surovinách. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil čínský statistický úřad.

Proti roku 2019 se zisk průmyslových firem v prvním čtvrtletí zvýšil o 50,2 procenta. Dvouletý průměrný růst tak činil 22,6 procenta.

V samotném březnu, tedy měsíci, který loni nejvíce zasáhla krize způsobená nemocí covid-19, zisk stoupl o 92,3 procenta na 711,18 miliardy jüanů. Tempo růstu zpomalilo ve srovnání s prvními dvěma měsíci, kdy zisky meziročně stouply o 179 procent. Za leden a únor jsou údaje v Číně udávány společně, statistici tak předcházejí zkreslení kvůli odlišnému termínu oslav lunárního nového roku, které trvají týden a někdy připadnou na leden a někdy na únor.

Celkový růst zisku průmyslových firem podpořily podle statistického úřadu hlavně firmy v odvětví těžby a zpracování surovin, v čele s producenty chemikálií, kovů a ropy. Těžařský sektor by podle analytiků měl i nadále vykazovat vyšší růst než zpracovatelský průmysl kvůli růstu cen surovin.

Čínská ekonomika v prvním čtvrtletí rychle oživila. Hrubý domácí produkt se zvýšil o rekordních 18,3 procenta hlavně díky vysoké poptávce doma i v zahraničí. Analytici však očekávají, že mimořádně vysoký růst, zkreslený prudkým propadem ekonomické aktivity ve srovnatelném období loni, v druhé části roku zpomalí.

Údaj o zisku průmyslových společností zahrnuje firmy, jejichž roční tržby z hlavních operací činí více než 20 milionů jüanů, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *