investoři, investice

Spekulanti dál investují do zemědělských komodit

V posledním dubnovém týdnu, kdy futures na americké indexy začaly znovu stoupat, dolar dál klesal a výnosy z amerických vládních dluhopisů poskočily výš, i když se zatím udržely v zavedených pásmech. Komodity dál stoupaly, zejména obiloviny a měkké komodity se mohou pochlubit značnými zisky.

Komodity

Investiční fondy zvýšily sázky na vzestup komodit a u 24 nejvýznamnějších komoditních futures stouply celkové čisté dlouhé pozice o 4 % na 2,5 milionu lotů, což odpovídá nominální hodnotě 137 miliard dolarů. Zareagovaly tak na vzestup indexu Bloomberg Commodity Index zhruba o 3,6 % na nové desetileté maximum. Za tento vzestup může z velké části obilí, které posílilo o 8,6 %, a také měkké komodity, jež posílily o 7,3 %. Největší nárůst individuálních pozic byl zaznamenán u cukru, kávy, pšenice, topného oleje a mědi.

Energie

V ropě dosáhly kombinované čisté dlouhé pozice šestitýdenního maxima na 677 tisících a vévodí jim WTI, zatímco u ropy Brent se pozice spekulantů téměř nezměnily. Zde jsou hlavní příčinou zvýšené objemy prázdných prodejů. Největší změnu jsme zaznamenali u topného oleje, kde se čisté dlouhé pozice přiblížily ročnímu maximu.

Nejnovější vývoj: U futures na ropu jsou vzhledem k nerovnoměrnému oživení poptávky výhledy poměrně problematické. V Indii klesla v dubnu poptávka po benzínu na nejnižší hladinu od loňského srpna a v květnu může další omezení mobility přinést další pokles. Ve stejném období došlo k růstu spotřeby pohonných hmot v USA, Číně i Velké Británii a OPEC+ hodlá v následujících třech měsících znovu zvýšit produkci. Vyhlídky navíc zamlžuje nejistota ohledně růstu americké produkce a vyjednávání s Íránem, kde by dosažení jaderné dohody mohlo vyvolat růst produkce. Cena ropy Brent zatím postupně stoupá a aktuálně se obchoduje mezi 64 a 69 dolary.

Kovy

V oblasti drahých kovů se jednalo o vcelku klidný týden. Zlatu se nepodařilo zúročit nedávný průlom nad 1765 dolarů, což způsobilo další krátké prodeje, a výsledkem je celkový pokles čistých dlouhých pozic o 6 tisíc. Přibyly totiž nové krátké pozice. Díky vzestupu průmyslových kovů se dlouhé pozice ve stříbře zvýšily o 8 % a v platině hned o 25 %. Posílení HG mědi o 6,3 % pomohlo přilákat nové dlouhé pozice, takže jejich čistý objem stoupl o 23 % na 55,5 tisíc lotů. Stále však zůstává hluboko pod prosincovými 91,5 tisíci lotů a rekordními 125 tisíci loty z roku 2017.

Nejnovější vývoj: Zlato (XAUUSD) ani stříbro (XAGUSD) se zatím nedokázaly vymanit z aktuálního rozpětí a dál hatí plány býků i medvědů. Oba kovy se však dnes obchodují výš poté, co v pátek přežily další pokus srazit ceny dolů, když nečekaně poskočil dolar. Výnosy amerických vládních dluhopisů se dál obchodují v úzkém pásmu a rostoucí rovnovážnou sazbu (odrážející inflační očekávání) vyvažují nižší reálné výnosy. Spekulanti v posledním týdnu omezily své dlouhé pozice ve futures na COMEXu a objem investic ETF fondů se drží poblíž jednoletého minima. Zlato se teď obchoduje v pásmu od 1755 do 1800 dolarů.

Zemědělství

V minulém týdnu se většina spekulativních nákupů soustředila na zemědělský sektor (kromě hospodářských zvířat), a většina kontraktů na obiloviny a měkké komodity tak zaznamenala značný vzestup. Nejmarkantnější bylo posílení kukuřice, pšenice, cukru a kávy, protože sucho v Jižní Americe i v USA zhoršilo očekávanou úrodu. Kombinované dlouhé pozice v kukuřici, sojových bobech a pšenici zaznamenaly nový rekord a vzhledem k tomu, že poslední zmiňované komodity ještě zdaleka nedosáhly dřívějších maxim, lze v nadcházejících týdnech očekávat další nárůst dlouhých pozic. V oblasti měkkých komodit se téměř zdvojnásobily dlouhé pozice v kávě a v cukru poskočily o 15 % na 258 tisíc lotů, což je třetí nejvyšší zaznamenaná hodnota vůbec.

Nejnovější vývoj: Bloomberg Grains Spot Index, který už je na osmiletém maximu, dnes díky kukuřici (CORNJUL21) a pšenici (WHEATJUL21) dál stoupal. V případě kukuřice se rozpětí mezi červencovými kontrakty (stará úroda) a těmi prosincovými (nová úroda) zvýšilo na 115 centů za bušl, což jasně ukazuje, jaký stres nyní panuje na spotovém trhu. Brazilskou sklizeň narušila mohutná La Niña a suché počasí už srazilo produkční výhledy o 8 % na 104 milion tun. Také rekordní čínský import je příčinou znepokojení, a tak budou všichni bedlivě sledovat počasí a průběh osevu a sadby v USA, aby se stihli připravit na to, jakým směrem zamíří kontrakty na novou úrodu, například ten prosincový.

Forex

Všeobecný spekulativní prodej dolaru zvýšil čisté krátké pozice proti deseti měnovým futures na IMM a také dolarový index poskočil o 30 % na 10,3 miliardy dolarů, tedy šestitýdenní maximum. Dolar se prodával vůči všem významným měnám, a to hlavně díky uzavírání krátkých pozic v japonském jenu, kde došlo k nákupu 11 tisíc lotů (což odpovídá 1,3 miliardy dolarů).

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *