koruna, peníze, koruny, bankovky

Firmy mají u bank půjčeno méně než před rokem, poprvé od r. 2010

Firmy a živnostníci měli na konci dubna u bank úvěry za 1,14 bilionu korun, což je o 28 miliard méně než na konci dubna 2020. Jde o první pokles od roku 2010, kdy se české společnosti ještě vypořádávaly s následky světové finanční krize. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Mezi živnostníky se objem úvěrů meziročně zvýšil o jednu miliardu na 46,5 miliardy korun. Naopak mezi obyvateli vzrostl objem úvěrů o 129 miliard na 1,86 bilionu korun. „Objem firemních úvěrů se meziročně snížil už v březnu, v dubnu se ale tento pokles mírně prohloubil. Jde o první pokles objemu firemních úvěrů od roku 2010 a o největší pokles od roku 2009, který byl výrazně ovlivněný dopady světové finanční krize,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Opačná situace je u úspor, které se nadále výrazně zvyšují. Úspory firem v dubnu meziročně vzrostly o devět procent na 1,23 bilionu korun, zatímco u živnostníků se zvýšily o pětinu. Ti měli u bank uloženo 178 miliard korun, o 30 miliard více než před rokem. Vklady domácností se potom zvýšily o 12 procent na 2,8 bilionu korun.

V dubnu se však zároveň poprvé od října loňského roku zastavilo zhoršování platební morálky lidí, živnostníků i firem, které souviselo s koncem zákonného moratoria na splátky úvěrů. Objem nesplácených firemních úvěrů dosahoval 4,32 miliardy korun, o 50 milionů méně než v březnu. Živnostníci řádně nespláceli 6,88 miliardy korun, o 30 milionů méně než v březnu. U domácností se objem nesplácených úvěrů nezměnil a dosahoval 1,85 miliardy korun.

Nejlepší platební morálku měli lidé s úvěry na bydlení, kteří v dubnu řádně nespláceli 1,1 procenta závazků. Firmy nesplácely 4,3 procenta dluhů, lidé s úvěry na spotřebu nespláceli 5,6 procenta závazků, zatímco živnostníci nespláceli 6,9 procenta dluhů. „Živnostníci patřili v uplynulém roce k nejvíce zasaženým skupinám. To se promítlo do výrazného zhoršení jejich platební morálky koncem loňského roku doprovázené i nižší dostupností úvěrů od bank a dalších finančních institucí,“ uzavřela Kameníčková.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *