Afrika

Země subsaharské Afriky letos i příští rok porostou o více než tři procenta, věští Světová banka

Světová banka předpovídá poměrně solidní hospodářský růst zemím subsaharské Afriky na letošní i příští rok. A zatímco vyspělé ekonomiky budou v dalších letech spíše svůj rozvoj zpomalovat, subsaharská Afrika v roce 2023 ještě zrychlí.

Letos by státy jako Zimbabwe, Kamerun nebo Demokratická republika Kongo by podle Světové banky měly v letošním roce zažít hospodářský růst ve výši 3,3 a v roce příštím dokonce 3,5 procenta. Pro rok 2023 Světová banka zemím subsaharské Afriky předpovídá růst ekonomické výkonnosti dokonce o 3,8 procenta.

Světová banka ovšem zároveň dodala, že čísla se mohou ještě poměrně výrazně lišit v závislosti na tom, jak rychle se zmíněným státům podaří proočkovat dostatečnou část populace. Pokud vakcinace zrychlí, mohl by ekonomický růst v těchto zemích v příštích dvou letech přesáhnout pět procent ročně. Ke konci září asi polovina zemí z regionu měla plně očkována jen dvě procenta populace.

Loni subsaharská Afrika zaznamenala poměrně malý ekonomický propad, když v důsledku koronavirové pandemie její hrubý domácí produkt klesl jen o dvě procenta. O regionu se často hovoří jako o budoucím ekonomickém tygrovi, kterého čeká masivní hospodářský vzestup.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *