inflace

Inflace půjde ještě nahoru, očekávají přední světové firmy

Přestože svět zažívá nejrychlejší tempo růstu cenové hladiny za posledních 13 let, to nejhorší prý ještě nemáme za sebou. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters mezi zástupci velkých nadnárodních společností.

„Očekáváme, že inflace bude příští rok ještě vyšší než letos,“ uvedl pro agenturu Reuters Graeme Pitkethly, finanční ředitel společnosti Unilever. Jen Unilever zvýšil ceny ve třetím čtvrtletí o 4,1 procenta a uvedl, že zřejmě porostou i ve zbytku roku a nevyloučil, že by inflace mohla akcelerovat právě v příštím roce.

Podobnou prognózu vyslovily také další společnosti jako Nestlé nebo Purina. Za očekáváním rychlejšího růstu cen stojí především nelepšící se situace na globálním trhu s energetickými a průmyslovými komoditami nebo tako domácích trzích práce, kde panuje nedostatek pracovní síly.

Inflace zrychluje i na úrovni Evropské unie. V září zde ceny meziročně vzrostly o 3,6 procenta. Nejvyšší inflaci mají pobaltské státy Estonsko a Litva, kde ceny meziročně stouply o 6,4 procenta. Nad pětiprocentní hranici se už dostalo celkem pět členských zemí evropské sedmadvacítky.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *