Trh s platinou vykáže letos nejvyšší přebytek za několik let

Celosvětový trh s platinou vykáže letos nejvyšší přebytek za několik let a vysoký přebytek bude na trhu i v roce 2022. Uvedla to dnes Světová rada pro investice do platiny (WPIC). Platinu používají výrobci aut k neutralizaci škodlivých emisí výfukových plynů, klenotníci a průmyslová odvětví, jako skláři. Kov se používá také pro investování. Přebytky na trhu znamenají nižší ceny, deficity naopak vyšší.

WPIC byla zřízena těžařskými firmami a využívá údaje poradenských společnosti Metal Focus a SFA (Oxford). Roční objem trhu s platinou je nyní zhruba osm milionů tun. Letos má přebytek na trhu činit 769.000 uncí, což bude nejvíce od roku 2013, kdy WPIC začala tento údaj sledovat. V příštím roce pak bude přebytek činit 637.000 uncí. Podle předchozího odhadu ze září měl být letos přebytek 190.000 uncí a v květnu čekala WPIC dokonce deficit na trhu.

Ve třetím čtvrtletí byl přebytek na trhu 592.000 uncí. To byl nejvyšší čtvrtletní přebytek nejméně od roku 2013.

Letos se zvýšily dodávky z Jihoafrické republiky, protože zásoby vytvořené v době, kdy byly odstavené hutě, se zpracovávají rychleji, než se čekalo. Na druhé straně klesla poptávka ze strany výrobců automobilů.

WPIC předpokládá, že dodávky platiny zůstanou vysoké i v příštím roce. Šéf výzkumu WPIC Trevor Raymond se však domnívá, že produkce kovu by měla klesnout v roce 2022 a 2023, poté, co se vyčerpají zásoby nahromaděné v JAR.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *