Vývoj komodity kakao

Kakao by do konce roku 2017 mělo výrazněji posílit, díky vyšší poptávce způsobené současnými nízkými cenami.

Za poslední rok klesla cena o téměř 40 %. Bylo to způsobenou vysokými dodávkami kakaových bobů největšími producenty ze západní Afriky a Jižní Ameriky.

Kakao je na svém desetiletém minimu, což ale neznamená, že by ještě v následujících měsících nemohlo klesat, největší hráči posilují krátké pozice na tuto komoditu ve svých 1-3 měsíčních investicích. Avšak můžeme předpokládat, že se v blízké budoucnosti komodita odrazí ode dna, díky zvyšující se poptávce po levném kakau. Dalo by se čekat, že se hodnota kakaa na konci roku 2017 vrátí na hodnotu kolem 2200 dolarů za tunu.

ETF fondy jako (NIB, CHOC) se budou řídit stejným trendem kakao. Nicméně na straně dodavatelů z politicky nestabilní zemí může docházet k výkyvům, už dnes se spekuluje, že farmáři z Pobřeží slonoviny nebudou moci dostát 80% svých závazků, takže v roce 2017 může být komodita mnohem volatilnější než se čeká.

Graf komodity kakao od začátku roku 2017 (v USD za tunu)

5 comments

  1. Archon napsal:

    pane jo, kakao, cim se nahrazuje ze tak kleslo?

  2. karlos napsal:

    Kakao je velice dobrá komodita k obchodování. Výkyvy jsou docela časté. Řekl bych že káva, jelikož je její oblast pěstování širší a je po ní víceméně stabilní poptávka, není tak podléhající jednak nabídce a poptáce ale i neúrodě.

  3. Kutiman napsal:

    Za poslední rok klesla cena o téměř 40 % a je to způsobenou vysokými dodávkami kakaových bobů největšími producenty ze západní Afriky a Jižní Ameriky.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *