USA uvalí cla na čínské hliníkové plechy na období pěti let

Washington 7. prosince (ČTK) – Americká Komise pro mezinárodní obchod (ITC) dnes definitivně rozhodla, že dovoz výrobků z hliníkových plechů z Číny poškodil americké producenty. Znamená to, že antidumpingová a antisubvenční cla v rozmezí od 96,3 do 176,2 procenta, jejichž uvalení už dříve oznámilo ministerstvo obchodu, budou definitivně zavedena na období pěti let.
Poprvé od roku 1985 budou uvalena cla v rámci vyšetřování, které zahájila sama vláda. Obvykle je vyšetřování zahájeno po stížnosti některé z amerických společností.
V roce 2017 činila hodnota dovozu hliníkových plechů z Číny zhruba 900 milionů dolarů (téměř 20,46 miliardy Kč).
Americké hliníkárenské společnosti Aleris Corp, Arconic Inc, Constellium, Jupiter Aluminium, JW Aluminium Company a Novelis Corp. si loni v prosinci stěžovaly na nárůst dovozu z Číny za neoprávněně nízké ceny. Uvedly, že objem dovozu výrobků z hliníkových plechů se za posledních deset let zvýšil o téměř 750 procent, jen v období 2014 až 2017 stoupl o více než 91 procent. To mělo za následek „významné zvýšení podílu čínského dovozu na trhu USA na úkor amerického průmyslu“.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *