Problém s ruskou ropou má řešení, dodávky prý naběhnou v květnu

Ruská ropa normálně poteče jižní větví ropovodu Družba nejspíše „ke konci první květnové dekády“. Uvedl to šéf ukrajinského podniku Ukrtransnafta Mykola Havrylenko po dnešním jednání se svými protějšky z Ruska, Běloruska a Polska v Minsku. Podle něj se podařilo nalézt technické řešení problému se znečištěnou ropou v Družbě. Na její jižní větev je napojeno i Slovensko a Česko, kam aktuálně žádná ruská ropa kvůli jejímu znečištění neteče.

Místopředseda ruské vlády Dmitrij Kozak ve čtvrtek uvedl, že čistá ropa by se měla dostat na hranici s Běloruskem znovu v pondělí 29. dubna. Brzké řešení problému sliboval dnes v Minsku i náměstek ruského ministra energetiky Pavel Sorokin. O žádném konkrétním termínu ale nemluvil. Podle expertů potrvá několik dnů, než ropa z Ruska doteče do Česka.

Otázka kompenzací za ztráty, způsobené znečištěnou ropou, se v Minsku neřešila. Krize s dodávkami od druhého největšího exportéra ropy na světě začala poté, co Ukrajina a Bělorusko pozastavily přepravu ropovodem Družba s odvoláním na prudké zhoršení kvality ropy. Dovoz rovněž zastavilo Polsko, Německo, Slovensko, Česko i Maďarsko, jak dnes uvedla firma MOL.

Problém se objevil minulý týden, kdy nejmenovaný ruský producent surovinu kontaminoval vysokými dávkami organického chloridu, který se používá ke zvýšení produkce ropy. Před transportem je ale nutné ho z ropy odstranit, protože může poškodit rafinerie.

Ruské úřady vyšetřují „úmyslné znečištění ropy v ropovodu Družba“ jako trestný čin, oznámil podle agentury Interfax mluvčí podniku Transněfť Igor Ďomin. Příslušné úkony podle něj provádějí vyšetřovatelé v kancelářích několika soukromých firem v Samaře. K znečištění došlo přes terminál v tomto městě, kde se odebírá ropa od několika malých výrobců, dodal mluvčí.

Kvůli kontaminaci a problémům s tím spojeným se nyní zvyšují ceny této suroviny ve světě. Ve čtvrtek se cena klíčové severomořské ropy Brent letos poprvé dostala nad 75 dolarů za barel.

Do Česka aktuálně ropovodem Družba neteče žádná ruská ropa kvůli jejímu znečištění organickým chloridem. ČTK to dnes řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Český petrochemický holding Unipetrol kvůli tomu požádal o zápůjčku ropy ze státních nouzových zásob, uvedl Švagr v České televizi. Litvínovská rafinerie, která patří Unipetrolu, má podle Švagra zásoby asi na sedm dnů. Situaci označil za vážnou a komplikovanou. Unipetrol již dříve uvedl, že je zajištěno nepřetržité zpracování ropy v českých rafineriích.

Zdroj: ČTK

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *