Německý vývoz i průmyslová produkce v květnu stouply

Růst německého vývozu v květnu o 1,1 procenta překonal očekávání, zotavit se z dubnového propadu o 3,4 procenta se mu ale nepodařilo. Vyplývá to z údajů spolkového statistického úřadu.

Prognóze nedostál růst průmyslové produkce o 0,3 procenta. Ekonomové předpovídají zpomalení německého hospodářství ve druhém čtvrtletí. Největší evropskou ekonomiku ochlazují zejména obchodní spory a odchod Británie z Evropské unie.

Vývoj exportu předčil prognózu analytiků v průzkumu agentury Reuters. Ti předpovídali zvýšení 0,5 procenta.

Německý dovoz se v květnu snížil o 0,5 procenta po poklesu 0,9 procenta v dubnu; výsledkem bylo zvýšení aktiva obchodní bilance na 18,7 miliardy eur (475,6 miliardy Kč) z 16,9 miliardy v předchozím měsíci.

Další data z poslední doby o vývoji německého průmyslu, dokládající například pokles strojírenských zakázek nebo snížení aktivity zpracovatelského sektoru, dokreslují neradostný výhled hospodářství. Statistický úřad dnes uvedl, že průmyslová produkce v květnu stoupla o 0,3 procenta, zatímco analytici očekávali 0,4 procenta. V dubnu produkce klesla o 1,9 procenta.

„Nyní se zdá téměř jisté, že průmyslová produkce ve druhém čtvrtletí celkově poklesla, což přispívá k prudkému zpomalení růstu německého hrubého domácího produktu, ne-li k poklesu,“ uvedl ekonom společnosti Capital Economics Andrew Kenningham.

Německá ekonomika roste už deset let, německá centrální banka ale očekává za letošní druhé čtvrtletí mírný pokles. Loni se hrubý domácí produkt (HDP) Německa zvýšil o 1,4 procenta, což byl nejpomalejší růst za pět let. Německo je největším obchodním partnerem České republiky.

Skutečnost, že zpomalení ekonomiky začíná na německé firmy doléhat, dokládá i ve čtvrtek zveřejněná studie hospodářského institutu Ifo. Ten zjistil, že německé zpracovatelské podniky se chystají více využívat takzvaného kurzarbeitu. Jeho prostřednictvím se vláda snaží firmy přimět, aby místo propouštění raději zkracovaly pracovní dobu.

Problémy Německu způsobují obchodní spory, brexit i zhoršení výhledu globální ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *