Německo zvyšuje dovoz, obchodní přebytek klesá

Obchodní přebytek Německa se v první polovině letošního roku snížil na 109,9 miliardy eur (2,8 bilionu Kč) z 122,4 miliardy před rokem, když dovoz se díky silné domácí poptávce zvyšoval rychleji než vývoz. Největší evropská ekonomika tak pomalu snižuje svou závislost na odbytu v zahraničí.

Podle dnešních dat spolkového statistického úřadu se import v prvních šesti měsících letošního roku meziročně zvýšil o tři procenta na 556,2 miliardy eur a export stoupl o 0,5 procenta na 666,1 miliardy eur.

Z údajů vyplývá, že přebytek běžného účtu, který měří tok zboží, služeb a investic, klesl na 126,4 miliardy ze 130,6 miliardy eur.

Mezinárodní měnový fond a Evropská komise apelují na Německo už roky, aby zvýšilo dovoz cestou větší podpory domácí poptávky, stimulovalo tím růst jinde a přispělo k omezení globální ekonomické nerovnováhy.

Německou ekonomiku, která je tradičně závislá na vývozu, poznamenává zpomalování světové ekonomiky, obchodní spory a odchod Británie z Evropské unie. Dopady vnějších problémů ale zmírňují faktory jako rekordně vysoká zaměstnanost nebo nízké náklady na výpůjčky, upozornila agentura Reuters.

Od roku 2011 je přebytek běžného účtu Německa trvale nad orientační prahovou hodnotou Evropské komise ve výši šesti procent hrubého domácího produktu. V roce 2015 dosáhl rekordní výše 8,9 procenta. V roce 2018 se snížil na 7,4 procenta a další pokles se očekává.

Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK) očekává, že v důsledku zpomalování světové ekonomiky a eskalace obchodních sporů bude vývoz v letošním roce téměř stagnovat. Přitom ještě v květnu předpovídala růst o 1,2 procenta.

Zdroj: ČTK

3 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *