V Polsku společně zasedly česká a polská vláda

Varšava 28. srpna (zvláštní zpravodaj ČTK) – Ve Varšavě dnes společně zasedly česká a polská vláda, během pracovního oběda jednají o evropských tématech a vzájemné spolupráci obou států. Diskutují také o závěrech bilaterálních jednání jednotlivých ministrů, kterých s premiérem Andrejem Babišem do Varšavy přiletělo osm. Babiš také jednal s polským premiérem Mateuszem Morawieckým, mluvili o evropských tématech i nadcházejícím summitu zemí Visegrádu, který se 12. září uskuteční v Praze.

Do Varšavy společně s Babišem přiletěli ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, ministr obrany Lubomír Metnar, ministr životního prostředí Richard Brabec, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, ministr dopravy Vladimír Kremlík, ministr zemědělství Miroslav Toman a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Toman s polským kolegou Janem Krzysztofem Ardanowským mluvil o budoucí podobě společné zemědělské politiky EU, africkém moru prasat a bezpečnosti potravin. Právě bezpečnost potravin dovážených do České republiky se v nedávné minulosti mezi oběma státy intenzivně řešila. Toman podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého ocenil, že se díky dialogu a aktivnímu přístupu podařilo celkovou situaci týkající se dovozu polských potravin uklidnit. Za pozitivní považuje například jednání na úrovni představitelů veterinárních úřadů.

„Na druhou stranu však musím podotknout, že problémy s bezpečností a kvalitou potravin dovážených z Polska přetrvávají,“ poznamenal Toman. Svého kolegu proto požádal o aktuální informace týkající se postupu avizované reformy veterinárního dozoru v Polsku. Dozorové organizace obou zemí by se podle Tomana měly ještě více zaměřit na podvody s potravinami, ať už jde o falšování potravin či klamavé označování použitých složek na obale.

S polským ministrem se Toman shodl, že v Evropské unii je nutné zajistit pro zemědělství adekvátní financování. „Pokud jde o zastropování přímých plateb, kdy ho Polsko na rozdíl od nás podporuje jako povinné, požádal jsem svého polského kolegu, zda by zvážil podporu dobrovolnosti, jak ji navrhujeme my,“ poznamenal Toman.

Havlíček ke svým jednáním uvedl, že jejich hlavními body byla jaderná energetika, dvojí kvalita zboží nebo umělá inteligence. Kremlík mluvil třeba o přeshraničních vztazích a propojení polských oblastí s moravskoslezským regionem. „O Polsku se mluví jako o zázraku, pokud jde o výstavbu dálnic. Máme se co učit,“ poznamenal Kremlík.

Dalším důležitým tématem v současných česko-polských vztazích je vývoj kolem rozšiřování hnědouhelného dolu Turów v těsném sousedství české hranice. Polsko má podle Brabce v plánu konzultace, ve kterých bude chtít situaci kolem dolu lidem v Libereckém kraji vysvětlovat. S polským ministrem mluvil také o ilegálním přemisťování odpadů.

Před tiskovou konferencí po společném jednání bude podepsána dohoda mezi ministry obrany o spolupráci v oblasti vojenského letectví.

Dnešní společné zasedání vlád ve Varšavě je šesté v pořadí. Zatím poslední společné jednání se uskutečnilo loni v listopadu v Praze. Babiš dnes před odletem označil Polsko za jednoho z nejdůležitějších partnerů, se kterým má Česká republika nadstandardní vztahy.

 

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *