Argentinská ekonomika poprvé od počátku 2018 vzrostla

Buenos Aires 20. září (ČTK) – Argentinská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla ve srovnání se stejným obdobím loni o 0,6 procenta. Zaznamenala tak první růst od počátku roku 2018. Ekonomiku podpořil silný výkon zemědělského sektoru. Proti předchozímu čtvrtletí však hrubý domácí produkt klesl o 0,3 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil statistický úřad.

Statistici rovněž revidovali údaj za předchozí čtvrtletí. Nově HDP třetí největší ekonomiky Latinské Ameriky v prvním kvartálu ve srovnání s předchozími třemi měsíci zůstal beze změny, předběžný údaj počítal s poklesem o 0,2 procenta, upozornil list The Wall Street Journal.

Zpráva o mírném růstu přichází v době, kdy se země připravuje na volby. Ty se mají uskutečnit 27. října. V srpnových předběžných prezidentských volbách vyhrál lídr opozice Alberto Fernández nad současným prezidentem Mauriciem Macrim. V reakci na to začaly prudce klesat dluhopisy, akcie a kurz pesa, protože se investoři obávají návratu intervenční politiky bývalé vlády. Zpráva rovněž způsobila růst inflace a vyvolala obavy, zda země bude schopná splácet svůj dluh.

Soukromé výdaje zůstaly proti předchozímu čtvrtletí beze změny, meziročně však klesly o 7,7 procenta. Vládní výdaje se proti lednu až březnu snížily o 0,8 procenta a proti loňskému druhému kvartálu o 1,7 procenta. Vývoz sice mezičtvrtletně klesl o 0,6 procenta, meziročně však stoupl o 15 procent.

V loňském roce argentinská ekonomika klesla o 2,5 procenta a v prvním čtvrtletí letošního roku o 5,8 procenta. Vláda očekává, že se HDP letos sníží o 2,6 procenta.

Míra nezaměstnanosti v zemi stoupla ve druhém čtvrtletí na 10,6 procenta z 9,6 procenta ve stejném období loni, napsala agentura Reuters.

 

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *