Tchaj-wan stáhl z prodeje telefony Huawei, co ho označují za Čínu

Tchaj-wan stáhl z prodeje tři modely chytrých telefonů čínského výrobce Huawei, které ostrov identifikují jako součást Číny. Informovala o tom agentura Bloomberg. Huawei dnes shodou okolností uvedl v Číně do prodeje ohebný telefon Mate X nezávislý na operačním systému Android firmy Google i amerických čipech, napsala agentura AP.

Z prodeje byly na Tchaj-wanu ve čtvrtek staženy modely P30, P30 Pro a Nova 5T, protože na displejích ukazují v časových pásmech a kontaktech „Tchaj-wan, Čína“. Tato reference poškozuje „národní důstojnost“, uvedl ředitel tchaj-wanské národní komise pro komunikaci Peter Niou.

Propojení Tchaj-wanu s Čínou se na telefonech objevilo po aktualizaci softwaru. Dokud Huawei kontroverzní odkaz na Čínu neodstraní, modely se na Tchaj-wanu prodávat nebudou, řekl Niou.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné stran.

Agentura Bloomberg v této souvislosti připomněla, že společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing bude firmě Huawei, svému druhému největšímu zákazníkovi, dál dodávat čipy. Firma o tom informovala dříve tento měsíc a tchaj-wanská vláda při té příležitosti popřela zprávu listu Financial Times, že ji Spojené státy požádaly, aby čipy čínské společnosti přestala prodávat.

Spojené státy firmu Huawei kvůli podezření ze špionáže pro čínskou vládu v polovině května zařadily na černou listinu, což znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, pokud chtějí této čínské firmě dodávat své produkty. Washington společnost také vyloučil z budování mobilních sítí páté generace (5G) a ke stejnému postupu vybízí i své spojence. Huawei obvinění ze špionáže odmítá.

Jedním z důsledků amerických sankcí je i dnešní uvedení první várky ohebného modelu Mate X na čínský trh. Omezený počet přístrojů – nezávislých jak na operačním systému Android americké internetové firmy Google, tak na amerických čipech – zmizel z pultů za několik minut.

Huawei model osadilo vlastními čipovými sadami Kirin 980 a Balong 5000. Operační systém EMUI 9 vychází z Androidu. Mate X obsahuje čínské varianty některých aplikací Google. Přístroj se prodává za 16.999 jüanů (56.200 Kč).

Navzdory sankcím Huawei od ledna do konce září zvýšila tržby meziročně o 24,4 procenta na 610,8 miliardy jüanů (přes dva biliony Kč). V úterý společnost oznámila, že zaplatí 90.000 zaměstnanců bonus v úhrnu dvě miliardy jüanů za pomoc při překonání amerických sankcí.

Největší výrobce telekomunikačních zařízení a druhý největší výrobce chytrých telefonů na světě už na konci září oznámil, že začal vyrábět základnové stanice pro mobilní sítě páté generace (5G) bez amerických součástek.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *