usa, čína, obchodní válka

USA a Čína úspěšně dokončily první část obchodní dohody

Americko-čínská obchodní válka nejspíše končí. Obě mocnosti se dokázaly shodnout na parametrech první fáze dohody o vzájemných obchodních vztazích.

Dohoda ještě vyžaduje podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle dobře informovaných zdrojů je to však již jen formalita. Spojené státy tedy nezavedou další cla na čínské zboží, která měla nabýt platnosti od 15. prosince. Ta měla zasáhnout čínskou produkci v hodnotě kolem 160 miliard dolarů, zejména hračky, počítače nebo oblečení.

Donald Trump navíc navrhl, že u zboží v hodnotě 360 miliard dolarů sníží stávající cla na polovinu. Výměnou za to se Čína zavázala odebrat americké zboží za čtyřicet miliard dolarů, přičemž Trumpova představa byla až padesát miliard. Nicméně Američanům se podařilo dohodnout blíže nespecifikované výhodnější podmínky pro přístup zemědělské produkce na čínský trh.

Finanční trhy zprávu uvítaly s nadšením, když americké akciové indexy reagovaly posílením mezi půl až jedním procentem. Dá se předpokládat, že se optimismus přelije i na ostatní světové akciové trhy a že vydrží přinejmenším do konce obchodního týdne.

3 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *