Británie dá 1,2 mld. liber do superpočítače na předpověď počasí

Britská vláda investuje 1,2 miliardy liber (35,8 miliardy Kč) do nového superpočítače, který bude poskytovat přesnější předpovědi počasí a klimatu. Podle vlády bude nejvýkonnější na světě, informovala dnes agentura Reuters.

Superpočítač bude mít k dispozici meteorologický úřad, kterému má pomoci k přesnější předpovědi bouří, výběru nejvhodnějších míst pro protipovodňovou ochranu a předpovědi změn globálního klimatu. Umožní také lepší předpovědi pro letiště, aby mohla lépe plánovat a zvládnout případné narušení dopravy, a poskytne detailní informace energetickému sektoru, aby mohl zabránit případným výpadkům energie a přepětí.

Současnému superpočítači, který má k dispozici meteorologický úřad, skončí životnost v roce 2022. Patří přitom mezi 50 nejvýkonnějších na světě. Nový superpočítač v první fázi zvýší počítačovou kapacitu úřadu šestinásobně.

Meteorologický úřad každý den přijme více než 200 miliard hlášení ze satelitů, meteorologických stanic a bójí na moři. Aby byly předpovědi lepší, je nutné zpracovat více dat rychleji a přesněji provést simulaci atmosféry. Vypracování toho, zda letní liják zaplaví určitý dům či silnici vyžaduje stále výkonnější počítače.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *