První den summitu podle Babiše nepřiblížil vyřešení rozpočtu EU

Čtvrteční první den summitu Evropské unie podle premiéra Andreje Babiše nepřiblížil vyřešení sporných otázek kolem návrhu víceletého rozpočtu na období 2021-2027.

Důvodem je především postoj čtyř zemí, Nizozemska, Švédska, Dánska a Rakouska. Ty odmítají příjmy rozpočtu navržené předsedou Evropské rady Charlesem Michelem ve výši 1,074 procenta hrubého národního důchodu a požadují maximálně jedno procento HND. Babiš to dnes řekl novinářům.

„Nemám pocit, že jsme blíže řešení. Pokud rada navrhne částku, na kterou nemá peníze, protože čistí plátci nechtějí akceptovat ten koeficient, tak samozřejmě máme zásadní problém,“ uvedl premiér. Upozornil, že rozdíl mezi Michelovým návrhem a požadavky čistých plátců do rozpočtu EU činí 75 miliard eur (1,88 bilionu Kč).

Pokud se podle Babiše dnes situace nevyjasní a čistí plátci neustoupí, nemá cenu, aby jednání pokračovalo.

Česká republika je podle ministerského předsedy flexibilní pokud jde o odvody země do rozpočtu EU. V případě požadavků na české příjmy z unijní pokladny ale Babiš ustoupit nehodlá.

Představitelé členských zemí Evropské unie se ve čtvrtek snažili sblížit své odlišné pohledy na příští víceletý rozpočet evropského bloku. Velká část prezidentů a premiérů před začátkem jednání přitom tvrdila, že ze svých požadavků nehodlá slevit a že dohodu bude velmi těžké nalézt.

Zatímco zvláště země ze západu a severu EU usilují o snížení objemu rozpočtu navrhovaného šéfem rady, další členské státy včetně Česka chtějí posílit financování fondů pro méně rozvinuté regiony.

Jednání má pokračovat od dnešních 10:00 SEČ. Babiš k tomu poznamenal, že zatím nemá informace, že by měl Michel připraven náhradní plán.

 

 

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *